1 - абсолютни противопоказания
Имплантите не могат да бъдат поставени в следните ситуации:
Сърце: Разни: Усложненията при наличието на тези заболявания могат да бъдат сериозни. Възраст: |
2 - Относителни противопоказания
Индикацията, за поставянето на импланти, се оценява индивидуално, в следните случаи :
• Диабет (особено инсулин-зависим), |
3 - относителни локални ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Индикацията, за поставянето на импланти, се оценява индивидуално, в следните случаи :
• Недостатъчно количество на кост. |
Разбира се, този списък не е изчерпателен и е изцяло от компетентността на имплантолога, който ви преглежда да задава въпроси, за да установи някакви противопоказания.
Непосредствените усложнения
РИСК от анестезията: Въпреки че се извършва под местна упойка в по-голямата част от случаите, риска от упойка никога не е нула. Алергия, макар и изключително рядко, винаги е възможна. Въпреки това, този вид анестезия е много широко използвана и субектите "в риск" често са известни.
Остеоинтеграцията на импланта (погрешно наречена "отхвърляне" ): Това става ясно в следващите седмици или месеци, които следват поставяне на импланта.
Използваният материал е чист титан, чиито физически и биологични свойства са много добре познати. Титанът е използван в продължение на много години в ортопедичната хирургия . Той се понася много добре от организма и досега не са докладвани случаи на отхвърляне или алергични реакции .
Костните клетки не са колонизирали повърхността на импланта и той е мобилен в костта. Така че имплантът ще трябва да бъде премахнат. Поради тази причина ние обикновено чакаме от 2 до 6 месеца преди да протезираме върху импланта.
Причините не винаги са идентифицирани, обаче, тютюнопушенето и лошата хигиена играят значителна роля.
Като цяло, това включва 5% от поставените импланти. 100% успеваемост не съществува при лечението с импланти.
Въпреки това, ако е възможно, имплант може да бъде отново поставен няколко седмици или месеци по-късно, и доста често, този втори опит е успешен.
Инфекции: постоперативни инфекции са редки.
Поради тази причина се предписва антибиотична терапия, тъй като условията на асептиката трябва да бъде възможно най-близо до абсолютната и трябва да се избягва интервенция, когато организма е отслабен (от друга инфекция, лошо контролиран диабет и др.)
Кръвоизливи: Както при всяка хирургия, кръвоизлив или хематом може да се получи, но той не е сериозен в по-голямата част от случаите.
Поражения на нервите: В долната челюст (мандибула) се намира нерв, инервиращ устните и брадичката, който минава в костта (в областта на предкътниците и кътниците). Поради тази причина се изисква сканиране за да се локализира точно, и понякога, ако дълбочината на костта е недостатъчно, ще ви бъде отказано имплант в тази област.
Много рядко нерва може да бъде докоснат, докато се поставя импланта (поради техническа грешка, лошо разбиране на сканирането, или пациента се движи в момента на пробиване, т.н.), или след това следствие на натиск от хематом или оток.
Това води до намаляване на чувствителността на устните и брадичката (не парализа). Тези нарушения обикновено са обратими при подходящо лечение.
По изключение може да има и лезия на езичния нерв, който дава анестезия на върха на езика.
Късни усложнения
Късно недостатъчност - няколко години след поставянето може да се дължи на механични фактори, разхлабване на импланта (като естествен зъб ), липса на хигиена или влошено здравословно състояние.
Това води до загуба на импланта или по-рядко фрактура.
Оттук и важността на много строга хигиена и редовни прегледи.